Şu anda 8 ziyaretçi çevrimiçi
 

Artık Kısa Cümleler Kuruyorum Albüm Hakkında

PDFYazdırE-posta

İlk solo albümü  “Kadın” ile müzik piyasasına hızlı bir giriş yapan Şebnem FERAH, albümünün çıkmasının üstünden 2 yıl gibi bir süre geçse de hala ilk albümün şarkıları ve klipleri TV ve radyolarda sıklıkla çalınıyordu. Albüm satışlarındaki başarı ise diğer müzik firmalarının Rock müziğe karşı daha ılımlı yaklaşmaya başladılar. ”Kadın”   albümü  o zaman 400 bin  gibi  inanılmaz  bir  rakama  ulaşmıştı..
Kadın albümünün başarısı ile piyasaya çıkan birçok kişi ve gruplar oldu. Ama Şebnem Ferah ilk albümünün üstünden 2 sene gibi bir süre geçmesine rağmen hala 2.albüm çalışması konusunda bir gelişme yoktu. Sadece Şebnem Ferah röportajlarında ikinci albümü için beste yapmaya başladığını belirtiyordu. Bazı müzik otoriteleri ise Şebnem Ferah’ın bu başarısının tek albümlük olduğunu ve 2 sene geçmesine rağmen hala albüm yapmaması ile bağdaştırıyorlardı. Medyada böyle çıkan spekülasyonlara karşın Şebnem Ferah susmayı ve kendi işini yapmayı düşünüyordu. İlk albümün başarısı ve Şebnem Ferah’ın vokaldeki yeteneği, Şebo’ya  ünlü  isimlerle  düet  yapma ve  film müziklerini  seslendirme fırsatı  doğmuştu. Şebnem Ferah  bu konudaki düşüncesi  ise kendi  tarzına  uygun  ve  kendi müziğini  geliştireceğini  düşündüğü tüm  ortak  çalışmalarda  yer  almaktan mutluluk  duyduğunu dile   getiriyordu..
   
KRALİÇE TEKRAR SAHNE”DE “ARTIK KISA CÜMLELER KURUYORUM ”  
                                                              
Şebnem Ferah 30 Haziran 1999 yılında 2.albümünü piyasaya sürdü. Albümün ismi “Artık Kısa Cümleler Kuruyorum” idi. Şebnem Ferah ilk kasetinde olduğu gibi prodüktörlük görevinde İskender Paydaş, basgitarda Tarkan Gözübüyük,  elektro ve diğer tüm gitarlarda Demir Demirkan’la çalışmıştı. Şebnem Ferah bu albümünde saç stilini değiştirmişi. Daha doğrusu ilk albümünün son klipi “Fırtına “şarkısındaki gibi kızıl saçlı olarak karşımıza çıkıyordu. Albüm kapağı yine Şebnem Ferah’ın yüzünün resmi kullanılmıştı. Şebnem Ferah bu albümünde daha kadınsı kıyafetler giyiniyordu. ilk kez Pantolon yerine kırmızı dekolte kıyafetlerini üzerine geçirmişti. Büyük yüzüklerinden eser yoktu. Albüm için çekilen resimler ve ilk klip “Bugün”  Şebnem Ferah’ın daha sade, daha yumuşak bir tarz belirlediğini düşündürüyordu dinleyicilerine. Tam tersine, bu ilk albümden daha sert bir albümdü. Üstelik Şebo vokallerden daha çok memnundu bu sefer. İlk albümünde sesinin konserlerindeki gibi çıkmamasından yakınıyordu. Bu sefer kayıtlar daha kaliteliydi. Albümün ismi bu kez bir şarkının ismi olarak belirlenmişti.

“ARTIK KISA CÜMLELER KURUYORUM” ALBÜMÜNDE BULUNAN ŞARKILARIN İSİMLERİ;

1)     Oyunlar                                                       
2)     Ay
3)     Bugün
4)     Kalbim
5)     Herkes Bilsin  istedim
6)     Oyunun sonu
7)     Üvey
8)     Nefessiz kaldım
9)     Yorgun
10)   Artık Kısa Cümleler Kuruyorum
       
                          
Şebnem Ferah albüme isim verdiği şarkıda anlatmak istediği gibi albümün genelinde kısa ve öz cümleler kullanmıştı. Şarkıların isminden de kolayca anlaşılabilir bir durum. Şebnem Ferah albümde bulunan 9 şarkısının sözlerini kendi yazmıştı. Sadece  “Yorgun”  isimli şarkısı Kurban grubunun solisti Deniz Yılmaz tarafından yazılmıştı. Farklı bir durumdu bu, ilk kasetindeki tüm şarkı sözlerine imza atan Şebnem Ferah bu albümünde bir şarkının sözlerinde başka birinin sözlerini kullanıyordu. Gerçi “Kadın” albümünde bazı sözleri Sezen Aksu ile birlikte yazmıştı, fakat Sezen Aksu kendi yazdıklarını sonradan Şebnem Ferah’ın yazdıklarının üzerine eklemişti ya da bazı sözleri teknik anlamda doğru bulmadığı için değiştirmişti. Bu sefer ilk kez bir şarkının sözlerinde Şebnem Ferah’ın payı yoktu. Bu durumu Şebnem Ferah “kolay kolay yaptığım bir şey değil bu ama sözleri ve müziği dinleyince çok hoşuma gitti ve normalde birinden parça almak çok da yakın bir şey değil bana. Ama parçanın sözlerini, müziğini çok sevdim. Bir parçaya bu şekilde hayat veriyorsun, artık o senin şarkın oluyor. Bu da heyecan verici.”diye yorumluyordu. “Artık Kısa Cümleler Kuruyorum” albümünde  ilk  albümde olduğu  gibi bir  hidden track  enstrümantal  şarkı bulunuyordu. Albümün sonunda “Bugün” şarkısının enstrümantal versiyonu bulunuyordu. Şebo  bu  sefer  albümün  sonunda  grup  arkadaşlarıyla stüdyoda yaptığı  konuşmalara, esprilere  yer vermişti. Müzik sektöründe  olmamış  farklı bir  durumdu bu  ama  dinleyicilerin  ilgisini  çekmiş ve merak  uyandıran  bir  kayıt olarak hatırlanıyor.

ALBÜM  HAKKINDA

YAPIM KARMA  MÜZİK
MÜZİK  DİREKTÖRÜ İSKENDER  PAYDAŞ
PRE-PRODÜKSİYON ŞEBNEM  FERAH
TARKAN GÖZÜBÜYÜK
DEMİR  DEMİRKAN/KARMA MÜZİK STD
STÜDYOLAR İMAJ-KARMA MÜZİK  STD
SOFT G BERLİN-CİVCİV-DİGİTOLIA
KAYIT HAKAN KURŞUN-MURAT BULUT-İ.PAYDAŞ
ASİSTAN SUAT  YILMAZ
PROTOOLS EDİT İSKENDER  PAYDAŞ-AYHAN SAYINER
MIX HAKAN KURŞUN
MASTERİNG ÇARLAR  TÜRKMEN/İMAJ STD
FOTOĞRAFLAR TAMER YILMAZ-KLİP
BASKI FRS

Şebnem Ferah 2.5 sene kadar süren ayrılıktan sonra tekrar dinleyicilerin karşısına çıkıyordu. Bu durumun Şebnem Ferah üzerinde yarattığı bir heyecan ve telaş vardı. Belki de en büyük endişe yaratan ilk solo albümün çok beğenilmesi ve  “Artık Kısa Cümleler Kuruyorum” albümünden dinleyicilerin beklentisinin daha yüksek olmasıydı. Şebnem Ferah kadro olarak ilk albümündeki grup arkadaşlarıyla beraber kayıtlamıştı albümü. Şebnem ferah başarılı olmak için iyi bir grupla ve bundan daha önemlisi inandığı insanlarla çalışmanın her şeyden önemli olduğunu vurguluyordu. Şebnem Ferah  “Kadın” albümünde oluğu gibi “Artık Kısa Cümleler Kuruyorum” albümünde de  bir çok ünlü kişiyle müzikal anlamda  işbirliği yapmıştı. Bunun Şebnem Ferah” a getirisi kendi müzik vizyonunu geliştirmek, dinleyicileriyle paylaşmaktı.

ARTIK KISA CÜMLELER KURUYORUM ALBÜMÜNDE ENSTRÜMAN ÇALAN MÜZİSYENLER 

Demir DEMİRKAN Elektrik-Akustik gitarlar
Mandolin,talk box, loop,
Sequencer program
Tarkan GÖZÜBÜYÜK Bas gitar, sequncer prog.
İskender PAYDAŞ Klavyeler,davul(Oyunlar)
Percussion,synth prog,loop
Sequencer prog,
Volkan ÖKTEM Davul(ay,bugün,kalbim,nefessiz kaldım,yorgun)
Burak GÜRPINAR Davul(Herkes bilsin İstedim,Oyunun Sonu,,nefessiz kaldım)
Deniz YILMAZ Elektrik Gitar(Yorgun)
Atilla ÖZDEMİROĞLU Yaylılar(Herkes Bilsin İstedim)
İlyas Tetik Grubu Yaylılar(Herkes Bilsin İstedim,Oyunun sonu,Üvey)


                    
Artık Kısa Cümleler Kuruyorum albümü müzik olarak çok sert ve içine teknik içeren bir alt yapıya sahipti. Bu albüm de ilk albümde fazla kullanılmayan Klavye ve bilgisayar programları albümü bir derece daha ileriye taşımıştı. Bu albümdeki sert müzik Şebnem Ferah’ın Volvox grubunda yaptığı müziği andırıyordu. Volvox zamanından heavy metal dinleyici kitlesi, Şebnem Ferah’ı ilk albümünü beğenmemişlerdi. Ama bu albümle beraber albümdeki müzikal tavır onları etkilemişti.  Soloların iç içe geçmesi ilk albüme göre daha temiz olması ve klavye ile desteklenmesi albümün artı yönleriydi. Şebnem Ferah yaylılar konusunda bu albümünde daha titiz davrandığı gözlerden kaçmıyordu. Yaylı çalgıların rock müzikteki yeri belki de bu albümle kanıtlanmış denilebilir. Şebnem Ferah albümünde yer verdiği enstrümanlar ve yaptığı  müzik  hakkında “ ben içimden  geldiği  gibi  yada  şarkının o an  kendi  içinde  ne barındırmak istediğini  anlamak  için uğraş veriyorum. Stüdyoda yapmak istediklerimizi deniyoruz. Çalıştığım insanlar bu konuda beni en iyi anlayan kişiler’ diye yorumluyor.

Artık Kısa Cümleler Kuruyorum albümündeki düzenlemeleri, Şebnem Ferah, İskender Paydaş, Demir Demirkan, Tarkan Gözübüyük tarafından yapılmıştır. ’Yorgun’  şarkısının düzenlemesi ise Şarkının söz ve müziğini yapan Deniz Yılmaz ve İskender Paydaş tarafından yapılmıştır.

Albümün müzikal anlamda başarısını yanında sözlerdeki anlam bütünlüğü albümün kusursuz bir Rock  albümü  olduğunu ispati niteliğineydi. Bu albümde Şebnem Ferah vokal konusunda kendini daha geliştirmişti. Şarkıların bir çoğunda   kendi vokalini yaparak bu konudaki yeteneklerini  gözler  önüne  seriyordu. Şebnem Ferah ilk albümünün üstünde 3 yıla yakın süre geçmesine rağmen kaldığı yerden devam ediyordu. Şarkıların sözleri yazarken ise sadece kendi hissettiklerini dinleyicilerin anlayabileceği sadelikte ama hiçbir şekilde gerçeklikten uzak olmaması için özen gösterdiğini belirtiyordu. Şebnem Ferah bu albümünde dinleyicilerine kalbini açtığını belirtiyordu. Duygularını şarkıların sözlerinde dile getiriyordu. Albüme isim veren şarkı “Artık Kısa Cümleler Kuruyorum” parçası tek kelime ile bu albümü ve Şebnem Ferah’ın dinleyicileriyle olan ilişkisini anlatıyordu. Bu şarkı sadece bir gitar eşliğinde kayıtlanmıştı. Şebnem Ferah bunu yapmasındaki sebebi ise “elime gitarımı alıp evinize gelip birlikte şarkı söylemiş olmayı hissedelim istedim.” diye tanımlıyordu. Şarkının sözlerinde de bir kinaye vardı. Örneğin kısa cümleler değil, uzun cümleler kuruyordu. Bu tamamen dinleyicinin zekâsını küçümsememekten kaynaklanıyordu. O yıllarda basit sözler, kendini tekrarlayan kıtalar modaydı. Fakat Şebo bunu asla yapmadı.

Müzik piyasası bu albümü kolayca kabullenmek konusunda biraz zorlandı. Bunun nedeni ise Kadın albümünün elde ettiği başarı ve bu albümün en büyük dezavantajı da bu idi. Şebnem Ferah üstlendiği vizyonun ne kadar zor olduğunu biliyordu. İnsanların beklentilerini karşılamak ve Türk rock müziği açısından bir milat olarak görülen “Kadın” albümünü geride bırakacak albüm yapmanın zor olduğunu biliyordu. Kendisine yöneltilen bu albümlerinin karşılaştırılması ile ilgili sorulara ise “ ben müzik yaşantımı bir merdiven olarak değerlendiriyorum, müzikal tavrımı ortaya koyarak dinleyicilerimle bu basamakları çıkma çabasındayım. ‘Kadın’   albümünün başarısını ve bu albümü beğenen insanların benden beklentilerinin farkındayım. Bende bu beklentileri boşa çıkarmamak için çalışıyorum. ‘Artık Kısa Cümleler Kuruyorum’ albümün içinse kalbimi dinleyicilerime açtığım albüm olarak nitelendiriyorum. Zamanla bu albümdeki şarkılar dinleyicilerim tarafından benimsenecektir” diye yorumluyordu.   

“Artık Kısa Cümleler Kuruyorum” albümün çıkış ve klip parçası olarak “Bugün” şarkısı olarak belirlendi. Bu şarkının anlamı Şebnem Ferah için çok büyüktü. Kısa zaman önce kaybettiği ablası için yazdığı bir şarkıydı. Zaten şarkıda da “Aşk şarkısı değil bu” diyordu. Bu sadece aşkla ilgili şarkı yapılması zorundaymış gibi düşünen bestecilere bir göndermeydi belki de… Türkiye’de şarkı sözlerinde aşk dışında da bir şeyler anlatan o yıl yeni kaybettiğimiz Barış Manço vardı (Cem Karaca’ları, Erkin Koray’ları da unutmamak gerek tabii). Artık yeni neslin dişi Barış Manço’su da Şebnem Ferah olmuştu. Şebnem Ferah bu albümünü kendine müziği aşkını hissettiren ve öğreten ablası Aycan Ferah’a ithaf ediyordu. “Bugün”  şarkısı dinleyicilerden olumlu tepkiler almıştı.  Zamanla dinleyiciler albüme ısınıyordu. Şebnem Ferah bu albümüyle ilgili farklı planları olduğunu dile getiriyordu. Ama 17 Ağustos sabahının ilk saatlerinde meydana gelen ve tüm Türkiye’yi yasa boğan Marmara Depreminde  babası  Ali Ferah’ı  kaybetmesi  tüm planlarını  alt üst etti. Üstelik kısa süre önce gerçekleşen ablasının ölümünün şokunu henüz üzerinden atamadan. Deli kızın bir daha uyanamayacağını henüz yeni yeni idrak ederken babasını ve Yalova’daki başka yakınlarını kaybetmesi onun üzerine kaya gibi çarptı. Bu üzücü olay sonrasında albüm boşa gitmesin diye albümün isim parçası olan Artık Kısa Cümleler Kuruyorum adlı parçasına klip çekildi. Bazı konserler dışında uzun  süre müzik piyasasında  yoktu..   
                                       
Hayranlarının en sevdikleri şarkılar bu albümde mevcutken, bu albümdeki şarkılara büyük talep varken konserlerinde bu albüme ağırlık vermemesi belki de albümün çıktığı yıl olan 1999 yılında yaşadığı kötü olaylardan kaynaklanıyordu. Ocak 2000’de Karma stüdyosunda Murat Bulut ve Demir Demirkan ile birlikte kaydettiği “Değirmenler” adlı Bülent Ortaçgil cover’ı da “Bülent Ortaçgil İçin Söylenmiş Bülent Ortaçgil Şarkıları” adlı tribute albümünde yer almıştı. Ortaçgil albümde onca sanatçı varken favori cover’ının Şebnem Ferah’ın yeniden hayat verdiği “Değirmenler” olduğunu gizlememişti. 

ALBÜM KLİPLERİ

 Şebnem Ferah 2.solo albümü  olan Artık Kısa Cümleler Kuruyorum  dan sadece  2  şarkısına  klip  çekmişti. Belki de albümde klibi hak eden birçok parça yer almasına rağmen Şebnem Ferah’ın sosyal hayatında meydana gelen ve onu derinden etkileyen olaylardan dolayı bu albüm üzerine düşemedi. Magazin basını ise acımasızdı. “Şebnem Ferah babasının acısını hemen unuttu. Şebo tüm bu yalan haberlere kulaklarını tıkayarak en doğrusunu yaptı. Çünkü o sansasyonlarıyla değil, müziğiyle adından söz ettiren bir sanatçı olma yolunda hızla ilerliyordu. Bunu başardı da… Bugün Şebnem Ferah’ı tüm dergilerin kapağında, listelerin en üstünde görebiliyorsak bunun nedeni sansasyonları değil, müziğidir. Ateş de düştüğü yeri yakar. Şebnem Ferah 6 Kasım 1999’da Bostancı Gösteri Merkezi’nde verdiği konserinde kendisini durgun şekilde izleyen depremzedeleri fark edince “Ben de bir depremzedeyim. Acınızı paylaşıyorum.” diye söze başlayarak içini seyirciye dökmüştü. Fakat yine de başta “Oyunlar”, “Nefessiz Kaldım” olmak üzere albümde sıkı parçalar olduğu halde sadece 2 şarkısına klip çekebildi. 

 DELİ KIZIN ANISINA İLK KLİP “BUGÜN”

Şebnem Ferah  “Artık Kısa Cümleler Kuruyorum”  adlı albümünün ilk klip parçasını Bugün olarak belirlemişti. Zaten albümümde yer alan resimler bu klibe benzerliği ile dikkat çekiyordu. Hatta bazı resimler klip esnasında çekilmişti. Kırmızı kıyafeti, saçları, makyajı klip ile aynıydı.
24 Haziran 1999’da çekilen Bugün şarkısının klibi bir sahilde çekilmişti: klibin başlangıcında kumsalda yatan köpeğin görüntüsü vardı. Daha sonra ise sahildeki sessizliği anlatmak için saat sesi kullanılmıştı. Şebo bu klipte bordo tek parça elbise giymişti. Klibin çoğu sahnesi yakın çekim olarak ama farklı açılardan çekilmiştir. Şarkının sözlerine uygun sahneler yansıtılmaya çalışılmış ve bunda başarılı olunmuştur. Klipte Şebo’dan başka kimse rol almamıştır. Klip Şebo’nun figürleriyle çok güzel bir hava yakalamıştı. Klipte sanki Şebo tek başına dans ediyor gibi bir hava yaratılmaya çalışılmıştı. Klipin tamamına sadelik hâkimdi. klibin en güzel sahnesi Şebo’nun şarkının  bir bölümünü söylerken ağlamaya başlar  gibi  bir görüntünün bulunmasıydı. Klibi Levent Semerci kayıtlamıştı. Levent Semerci ile çalışmayı Şebnem Ferah çok istiyordu. Çünkü daha önce yaptığı çalışmaları  (örn: Özlem Tekin-Yol, Sezen Aksu-Tutuklu) çok beğenmişti. Belki de Semerci bu şarkıya yapılacak en iyi klibi hatasız bir şekilde yönetmişti. Bu klip o kadar başarılı oldu ki yine Levent Semerci’nin çektiği Özlem Tekin’e ait “Yol” gibi “Bugün” klipi de MCM gibi yabancı müzik kanallarında gösterilmeye başlandı. “Bugün” klibi dünya listelerinde falan değil, normal yayın akışlarında gösterildiği ve o yıllarda Türk sanatçılarına yurt dışı kapıları epey kapalı olduğu için bizce bu klip uluslar arası bir başarı elde etti. Zaten Şebo eğer 17 Ağustos depremi olmasaydı, ilk iki albümündeki bazı şarkıları İngilizce sözlerle söyleyip yurt dışına açılacaktı. Müziğin önemli isimleri de Şebo’nun yurt dışında Türkiye’yi çok iyi temsil edeceğinin bilincindeydi. Kısmet olmadı. Yine de yurt dışında Şebnem Ferah’ı keşfeden dinleyiciler az değil.

ARTIK KISA CÜMLELER KURUYORUM

Şebnem Ferah’ın hayatında yaşadığı sarsıntılardan dolayı bu albüm boşa gitmesin diye albüme ismini verdiği şarkıya klip çekti. Klibin baştan sona sadelik hâkimdi. Şebnem Ferah elinde gitarı bir bankta oturup Şarkısını söylüyordu. Şarkının müziği tek bir gitardan oluştuğu için güzel tasarlanmış bir klip görüntüsü veriyordu. Klibin bazı bölümlerinde Şebo gitar çalıyor bazı sahnelerde ise parçayı söylüyordu. Bembeyaz bir kıyafetle  üzerine aralıklarla  yağan  yapraklar klipe  farklı   bir hava  katmıştı. Şarkının sözleri ile kesişen temalara klipte yer verilmeye çalışılmıştı. Şebnem görüntü olarak klibe farklı hava katıyordu. Klip de anlatmak istediğini çok açık bir şekilde belirtiyordu. klibin sonunda yağan yağmur ve Şebo’nun ıslanması aynı anda şarkının temposunun artması iyi ayarlanmıştı, klibin sonunda ise Şebo’nun  kaybolması  kar  yağması  ve bankta sadece  gitarın kalması  ince  ama  önemli bir  detay  niteliği  taşıyordu. Klipin en beğenilen sahnesi ise Şebo'nun yağmur altında ıslanıp,  hayatın etkisinden kurtulan bir kişi canlandırmaya çalışan karakter havası vardı. Klibin en güzel sahnesi olarak değerlendirilen başka bir sahne ise şarkının sonunda Şebo samimi gülümsemesiyle birlikte şarkının müziğini dudaklarının arasında mırıldanmasıydı. Kamera geçişleriyle her yöne koşması da Şebo çoğalıyor hissi yaratıyordu. Kamera açıları ve geçişleriyle klip çok güzel olmuştu. Tek mekânda çekilen bu klibin yönetmenliğini ise Hakan Yonat yapmıştı. Bu klip Varan yolcu otobüslerinde bile gösteriliyordu. 

Şebnem Ferah


Sfc AktivitelerForumda Son Konular